Βραδιά του Ερευνητή

Tην Παρασκευή 29/9/23, οι μαθητές των τμημάτων Β3 και Γ1 επισκέφτηκαν την εκδήλωση «Βραδιά του Ερευνητή 2023» (European Researchers’ Night 2023) που πραγματοποιήθηκε  στην Κρατική Έκθεση στη Λευκωσία.

Ο θεσμός αποτελεί πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και διοργανώνεται ταυτόχρονα σε περισσότερες από 350 πόλεις σε όλη την Ευρώπη, με σκοπό την ανάδειξη του έργου που επιτελούν οι ερευνητές, τη συνεισφορά τους στην κοινωνία και την εξοικείωση του κοινού με τον κόσμο της έρευνας.

Η εκδήλωση διοργανώνεται στην Κύπρο από το 2006 από το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας, σε συνεργασία με τους κυριότερους φορείς της έρευνας και καινοτομίας του τόπου (Δημόσια και Ιδιωτικά Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Επιχειρήσεις κ.α.).