Διαγωνισμός συγγραφής κειμένου σχετικό με την Έμφυλη Ισότητα

Με επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή του Γυμνασίου Φανερωμένης στον «Διαγωνισμό συγγραφής κειμένου με θέμα σχετικό με την έμφυλη ισότητα». Το σχολείο μας συμμετείχε με τη μαθήτρια Σοφία Καπετανίδη (Β2), η οποία έλαβε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία Γυμνασίων και χρηματικό έπαθλο για το άρθρο της: «Οι διακρίσεις παίρνουν αποβολή από το σχολείο». Η καθοδήγηση της μαθήτριας έγινε από τη Φιλόλογο, εκπαιδευτικό του σχολείου μας, κ. Έλενα Προκόπη. Η τελετή βράβευσης της μαθήτριας πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 19/6/2023. Κατά την τελετή, η μαθήτρια, ως διακριθείσα με το 1ο βραβείο, διάβασε μέρος του άρθρου της στους παρευρισκόμενους. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Γυμνάσιο Φανερωμένης κατακτά για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το 1ο  βραβείο σε διαγωνισμό σχετικό με την Ισότητα των Φύλων στην Εκπαίδευση.

Στόχος του διαγωνισμού ήταν η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας για την ύπαρξη έμφυλων στερεοτύπων στη σχολική ζωή και για το πώς αυτά μπορούν να αποδομηθούν, ώστε να υπάρχει ισότητα ευκαιριών. Το γενικό θέμα του διαγωνισμού ήταν: «Οραματιζόμαστε ένα σχολείο όπου όλα τα παιδιά τυγχάνουν ίσης μεταχείρισης ανεξαρτήτως φύλου, έχουν ίσες ευκαιρίες και δικαιώματα και νιώθουν προστατευμένα και ελεύθερα χωρίς διακρίσεις. Περιγράφουμε ένα τέτοιο σχολικό περιβάλλον επεξηγώντας τους τρόπους με τους οποίους όλα τα άτομα που συνυπάρχουν σε αυτό, κάνουν το συγκεκριμένο όραμα πραγματικότητα».

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τη Διατμηματική Επιτροπή για την Ισότητα των Φύλων του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, σε συνεργασία με την Επιτροπή Ισότητας των Φύλων στην Απασχόληση και στην Επαγγελματική Εκπαίδευση του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

Έλενα Προκόπη
Φιλόλογος